Rezerwacja terminu

Terapia punktów spustowych

Punkt spustowy – niewielkie, nadwrażliwe obszary w obrębie brzuśca mięśniowego lub powięzi mięśnia.

Mówiąc jeszcze prościej, jest to mały bolesny punkt w mięśniu, jak guzek który znajduje się w tkance mięśniowej.

Punkt spustowy charakteryzuje się ostrą bolesnością po naciśnięciu, często ból promieniuje do innych części ciała.

Według najnowszych danych medycznych punkty spustowe są źródłem bólu pleców w 70% przypadków.

Rodzaje punktów spustowych
– Aktywny – objawiający się bólem
– Utajone – nie powodują samoistnych objawów bólowych, lecz pod wpływem nacisku wywołują dolegliwości lokalne oraz rzutowane lub promieniujące
– Satelitarne punkty spustowe – mogą powstać w obrębie tego samego mięśnia, w którym obecny jest pierwotny (główny) punkt spustowy.
– Embrionalne punkty spustowe – wrażliwy palpacyjnie punkt w obrębie mięśnia szkieletowego lub powięzi, który nie daje dolegliwości rzutowanych ani promieniujących
– Centralne punkty spustowe – zlokalizowane w środkowej części brzuśca mięśniowego, w okolicy zakończenia nerwowego
– Obwodowe punkty spustowe – znajdują się w obrębie przejścia mięśniowo-ścięgnistego lub przyczepu.

Jak powstaje punkt spustowy

Skąd się wziął i co jest w środku? Punkty spustowe to lokalne obszary przykurczu mięśni w miofibrylach (część mięśnia). W tym obszarze utrzymuje się stałe napięcie, w wyniku czego dochodzi do miejscowego skurczu naczyń, miejscowego zaburzenia krążenia i metabolizmu tlenu.
Proces ten powoduje ból niedokrwienny. Obszar ten nie rozluźnia się, utrzymuje stałe napięcie i skurcze.

Dlaczego punkty spustowe są niebezpieczne

Punkt spustowy, oprócz bólu mięśni, powoduje ból promieniujący do innych części ciała. Ponadto przeszkadza w poprawnej funkcji mięśnia, w którym się znajduje, czasami całkowicie wyłączając go z pracy.
Nie ma sensu trenować taki mięśń na siłowni, ponieważ praca tego mięśnia będzie kompensowana przez inny mięsień, co doprowadzi do przeciążenia i mikrourazów mięśnia lub stawu.

Leczenie punktów spustowych ⠀

Dobra wiadomość jest taka, że ​​punkt spustowy ma korzystne rokowanie i jest łatwy w leczeniu. Już po 3-4 zabiegach odczujesz ulgę w bólu. Skuteczną metodą leczenia punktów spustowych jest masaż terapeutyczny z wykorzystaniem ucisków i  różnych efektywnych techik.
Odziaływać na punkt spustowy można nawet samodzielnie, ale pamiętaj że niewłaściwe samoleczenie może być szkodliwe i  lepiej zwrócić się do profesjonalnego fizjoterapeuty!

Pamiętaj, że najlepszym sposobem leczenia jest profilaktyka. Unikaj długotrwałych obciążeń statycznych, unikaj gwałtownych ruchów z ciężarami  wszystko to przyczynia się do pojawienia  punktów spustowych. Bądź zdrów! ⠀